Ako još uvek niste čuli za pojam bioelektrana onda je vreme da se upoznate sa istim. Naime, klasična definicija kaže da je bioelektrana zapravo ništa drugo do vrsta elektrane koja za dobijanje električne energije ili toplinske energije za grejanje koristi energiju biomase. Proizvodnja energije odvija se veoma slično procesu koji umesto biomase koristi fosilna goriva. Prvo se dolazi do pretvaranja u toplinsku energiju nosilaca: vodena para ili prirodni plin. Zatim se ona pretvara dalje u mehaničku energiju, da bi proces na svom kraju za cilj imao pretvaranje u električnu.
Bioelektrana u Kruševcu
O kruševačkoj bioelektrani se naveliko priča. Ovo bi trebala biti prva takva elektrana u Srbiji! Kamen temeljac je već postavljen a prvo grejanje se očekuje kroz dve godine. Lokalni partner iz Kruševca „Sinergy invest“ i italijanska kompanija „Building energy 1“ ugradili su kamen temeljac i tako označili početak radova na izgradnji ove bioelektrane.
Novo postrojenje na biomasu proizvodiće električnu (4,8 MW) i toplotnu energiju (20 MW). Ako ste se pitali koju biomasu će ovo CHP postrojenje koristiti, odgovor je: drvna biomasa iz okolnih šumarskih područja. Kao bitna ističe se činjenica da će ovo postrojenje biti direktno povezano sa EPS-om, električnom mrežom operatera distributivnog sistema električne energije.
Do značajnih ušteda uglja u Gradskoj toplani će doći kada elektrana bude povezana na mrežu daljiinskog grejanja grada Kruševca. Bioelektrana u ovom gradu projektovana je sa svetskim standardima Organic Cycle sistema koji garantuje najefikasniji odnos potrošnje biomase i dobijene energije.
U početku ova investicija od 27 miliona evra vrednosti će zapošljavati pedeset radnika, da bi se kasnije taj broj povećao na 250. Kao krajnji datum puštanja u rad ovog postrojenja uzima se 2017. godina.