Sistemi za grejanje su razni, a svaki od njih ima svoje prednosti, ali i mane. Ukoliko razmišljate o tome da nešto bitno promenite u pogledu grejanja, za vas smo pripremili listu prednosti i nedostataka najpopularnijih sistema za grejanje kako bismo vam u startu olakšali odlučivanje.
I još jedna uvodna napomena – iako je zima, makar za sad, iza nas, to ne znači da u potpunosti treba da zaboravite na obavezu koju imate prema svom domu kada nastupi novi hladni talas – da ga zagrejete na pravi način. Treba da razmišljate u ovom pravcu! Ukoliko je potrebno da izvodite neke radove, proleće je pravi trenutak da počnete sa pripremama svog doma ne samo za narednu, već i svaku sledeću zimu, a mi se nadamo da ćete nakon ovog teksta moći lako da pronađete idealno rešenje za svoj dom i sebe.
Centralno grejanje
Sistem centralnog grejanja obuhvata centralnu jedinicu sistema koja proizvodi toplotnu energiju koja se dalje sprovodi do radijatora, s tim što je centralna jedinica sistema u ovom slučaju gradska toplana.
Prednosti:
- u svakom delu doma je jednako toplo, temperatura je usklađena u svakoj prostoriji
- obezbeđeno je održavanje sistema
- nema dodatnih troškova
Mane:
- grejanje plaćate tokom cele godine, a ne samo tokom grejne sezone
- ne možete da kontrolišete grejanje, odnosno, da ga isključujete i uključujete
- vaše grejanje zavisi od toplane, a ne od vas samih
Etažno grejanje
Etažno grejanje nije isto što i centralno, kako se često veruje, iako ova dva sistema rade po istom principu. Razlika je u tome što je centralna jedinica sistema za grejanje u ovom slučaju centralni kotao koji se nalazi u stambenoj jedinici, a ne gradska toplana. Kotlovi mogu da budu različiti, a sve u zavisnosti od toga koji se ogrev koristi. Tako, postoje električni, gasni, kotlovi na tečna ili na čvrsta goriva.
Prednosti:
- vi određujete kada će grejanje biti uključeno
- račune plaćate samo u toku grejne sezone, odnosno, kada koristite grejanje
- vaše grejanje ne zavisi od gradske toplane
Mane:
- sami održavate sistem za grejanje
- energenti mogu da budu nešto skuplji
- potreban vam je prostor za kotao i ogrev
Termoakumulacione (TA) peći
Ukoliko domaćinstva nemaju mogućnost centralnog ili etažnog grejanja, tu nastupaju TA peći. Kada je reč o grejanju na struju, TA peći su najčešći izbor, makar na našim prostorima, a funkcionišu po principu akumulacije toplotne energije koja se potom postepeno ispušta preko spoljnih površina i izduvava pomoću ventilatora. Ovde je važno istaći da bi trebalo mudro da pristupite odabiru odgovarajuće peći (makar što se tiče veličine i snage), a potrebno je da vodite računa i o tome kada je uključujete da akumulira i koja temperatura je podešena na termostatu.
Prednosti:
- jednostavne za korišćenje, ne zauzimaju mnogo prostora
- podešavanje temperature je lako
- ako se puni noću, po jeftinoj tarifi, troškovi nisu veliki
Mane:
- ukoliko je potrebno dogrevati prostor, troškovi su veliki
- za veći dom vam nije dovoljna jedna peć jer se ne mogu sve prostorije ravnomerno zagrejati
- uvek bi trebalo da razmišljate o regulisanju temperature
Klima uređaji
Iako klima uređaji najpre služe da se prostorija rashladi, moguće je koristiti ih i kao grejno telo, ukoliko se odabere odgovarajući model.
Prednosti:
- relativno mali troškovi
- mogućnost podešavanja na automatsko uključivanje i isključivanje + daljinsko kontrolisanje
- zauzima malo prostora
Mane:
- na niskim temperaturama neke klime rade otežano
- jedan uređaj ne može da zagreje sve prostorije, osim ako nije postavljen na odgovarajućem mestu
- imaćete troškove ugradnje i održavanja sistema
Podno grejanje
Podno grejanje je sve popularniji sistem grejanja kod nas iako se do sada smatrao luksuzom. Sa podnim grejanjem štedite na prostoru jer ga ovaj sistem praktično i ne zauzima, a sasvim je dovoljno za zagrevanje celokupnog doma pa vam nisu potrebna dodatna grejna tela.
Prednosti:
- temperatura je jednaka u celom domu
- dom izgleda lepše jer nema grejnih tela
- emisija štetnih gasova je značajno smanjena
Mane:
- investicija prilikom ugradnje
- radovi u domu, moraćete da podižete pod
- toplotna i hidroizolacija su vam neophodne
Ostali sistemi za grejanje
Ostali sistemi za grejanje obuhvataju razne vrste grejalica i uljanih radijatora. Ovde je, logično, reč o grejanju na struju što na duže staze stvara veliki trošak jer ovi sistemi za grejanje, odnosno uređaji, ne mogu da zagreju vaš dom na adekvatan način te se više “troše”.
Iako štede prostor i ne koštaju mnogo sami po sebi, ovi uređaji izuzetno troše električnu energiju, pokrivaju mali prostor kada je reč o zagrevanju, a po isključivanju uređaja prostorija se brzo hladi.
Zaključak
Ukoliko ne želite da zavisite od drugih, već da sami kontrolišete kako svoje grejanje tako i svoje troškove, najbolje je da uvedete neki od sistema za grejanje poput etažnog ili podnog. Možda će početna investicija biti nešto veća, ali ćete zato rešiti problem prekomernog trošenja na duže staze, dok će vaš dom uvek biti prijatan i topao.
Izvor: blog.cityexpert.rs